Stary Krzyż - pieśń, tekst, wykonanie

Hymn chrześcijański Stary Krzyż został napisany przez Amerykanina George Bennarda około 1912 roku, kiedy autor przeżywał trudności życiowe. Autor wcześnie utraciwszy ojca musiał podjąć pracę zapewniając utrzymanie rodzinie. Już jako żonaty mężczyzna przeprowadził się do Chicago, gdzie przyjął wiarę w Chrystusa i rozpoczął ewangelizację w Armii Zbawienia, a potem w kościele Metodystów. Bennard, podczas wspomnianych kłopotów, ratował się lekturą Ewangelii wg św. Jana, której fragment stał się inspiracją do stworzenia najpopularniejszego swojego dzieła. Oryginalny tytuł brzmi The Old Rugged Cross, po polsku znany jako Stary krzyż.

obraz:  Józef Chełmoński - Krzyż

Stary Krzyż - tekst

1. Tam na wzgórzu wśród skał,
Stary krzyż ongiś stał,
Symbol hańby, cierpienia i mąk.
Lecz ja kocham ten krzyż,
Gdzie mój Zbawca i Mistrz,
Swym oprawcom oddał się do rąk.

Ref.: O jak cenię ja stary ten krzyż,
W nim ratunek ludzkości jest dan,
Lgnę do niego a w niebie ten krzyż
Na koronę zamieni mi Pan.

2. Tak wzgardzony przez świat,
Swą ofiarą pociągnął mnie wzwyż.
To mój Zbawca i Pan,
Zstąpił z nieba tu sam,
Aby nieść na Golgotę ten krzyż.

Ref.: O jak cenię ja stary ten krzyż…

3. Krwią zbroczony ten krzyż,
Lecz pomimo to w nim,
Dziwne piękno wśród ran krwawych lśni.
Bo na krzyżu tym Pan,
Cierpiał męki i zmarł
Aby wieczne zbawienie dać mi.

Ref.: O jak cenię ja stary ten krzyż…

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.