Nocą Ogród Oliwny - pieśń, tekst, wykonanie

Nocą Ogród Oliwny to popularna pieśń wielkopostna współcześnie wykonywana w Wielkim Poście w polskich kościołach. Autorką pieśni jest profesor Zofia Konaszkiewicz, pedagog muzyczny, autorka wielu innych znanych pieśni liturgicznych m.in. „Była cicha i piękna”, „Zbawienie przyszło przez krzyż”. Autorka tworzy pod pseudonimem Zofia Jasnota. Pieśń Nocą Ogród Oliwny pojawiła się w śpiewnikach pielgrzymkowych już w 1986 roku.

Pieśń Nocą Ogród Oliwny uświadamia wiernym, że Męka Pańska zaczęła się już podczas modlitwy w Ogrójcu. Przypomina nam, że czasami przeżywamy podobne cierpienie przez jakie przeszedł sam Bóg – Człowiek. Refren jest parafrazą słów samego Jezusa zapisanych w Ewangelii, wyrażają strach oraz zarazem pełną zgodę na nadchodzące wydarzenia.

 

obraz: Andrea Mantegna: Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym

Nocą Ogród Oliwny - tekst

1. Nocą, Ogród Oliwny
Śpią twardo wszyscy uczniowie,
Czuwa w bólu ogromnym
I cierpi za nas Bóg – Człowiek.

Ref.: Ojcze, jeśli możliwe,
oddal ode mnie ten kielich
Ojcze, jeżeli trzeba,
Chcę Twoją wolę wypełnić.

2. Nocą, klęczę przed Tobą,
Ucichły auta, tramwaje,
Wszystko w życiu zawodzi,
Jedynie Ty pozostajesz.

Ref.: Ojcze...

3. Nocą, patrzę przez okno,
Na skrawek nieba chmurnego,
Tyle w życiu cierpienia,
Lecz nie śmiem pytać: Dlaczego?

Ref.: Ojcze...

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.