Zielony mosteczek - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Zielony mosteczek powstała w Wielkopolsce pośród polskich legionów, na podstawie pieśni austriackiej. Autor pieśni Zielony mosteczek jest nieznany, pieśń Zielony mosteczek śpiewana jest na melodię jej austriackiej poprzedniczki. Pomimo żołnierskiego rodowodu, pieśń Zielony mosteczek szybko przyjęła się wśród polskiej ludności cywilnej i na dobre zagościła w ludowym repertuarze.

Zielony mosteczek - tekst

1. Zielony mosteczek ugina się,
Zielony mosteczek ugina się,
Trawka na nim rośnie, nie sieka się
Trawka na nim rośnie, nie sieka się.

2. Żebym ja ten mostek harendował,
Żebym ja ten mostek harendował,
Tobym go wylepił, wytręgował,
Tobym go wylepił, wytręgował.

3. Czerwone i białe róże sadził,
Czerwone i białe róże sadził,
A ciebie, dziewczyno, odprowadził,
A ciebie, dziewczyno, odprowadził.

4. Zaprowadził bym cię aż do lasu
Zaprowadził bym cię aż do lasu
A potem zawołał: hop sa sa sa
A potem zawołał: hop sa sa sa

PODOBNE PIEŚNI LUDOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.