Chrystus Pan się narodził...- pieśń, tekst, wykonanie

Kolęda Chrystus Pan się narodził... jest mało znaną obecnie kolędą, której autorem jest Juliusz Słowacki. Muzykę do tego utworu napisał Michał Świerzyński. Kolęda Chrystus Pan się narodził... jest częścią dramatu „Złota czaszka” wystawianego w Krakowie na początku XX wieku. Kolęda współcześnie jest wykonywana najczęściej przez chóry. Niestety kolęda ta została na przestrzeni lat zapomniana.  Kolęda „Chrystus Pan się narodził…” jest nazywana również „Jasną Kolędą”. Jest napisana prostym językiem, zawiera liczne zdrobnienia, zwraca uwagę na to, iż przyjście Zbawiciela odmieniło – odmłodziło – świat.

Chrystus Pan się narodził... - tekst

1. Chrystus Pan się narodził...
Świat się cały odmłodził...
Et mentes...

2. Nad sianem, nad żłobeczkiem
Aniołek z aniołeczkiem
Ridentes...

3. Przyleciały wróbelki
Do Panny Zbawicielki
Cantantes...

4. Przyleciały łańcuchy
Łabędzi, srebrne puchy
Mutantes...

5. Puchu wzięła troszeczkę,
Zrobiła poduszeczkę
Dzieciątku...

6. Potem go położyła
I sianem go nakryła
W żłobiątku

PODOBNE KOLĘDY

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.