Każda żyjąca dusza - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń do Serca Pana Jezusa Każda żyjąca dusza podejmuje temat zbawienia dusz. Autor tekstu zachęca do zwrócenia swojego życia ku Zbawicielowi, do pokuty i nawrócenia. Przypomina także o tym, że tylko sam Bóg jest w stanie uleczyć ludzkie wady i poranienia. Pieśń Każda żyjąca dusza to jedna z propozycji śpiewów na miesiąc czerwiec poświęcony Sercu Jezusa. Utwór znany jest od niepamiętnych czasów, umieszczony został w zbiorze pieśni dopiero w 1838 roku w Śpiewniku Mioduszewskiego. Autor słów jest nieznany, autorem melodii jest ksiądz Józef Surzyński.

Każda żyjąca dusza - tekst

1. Każda żyjąca dusza,
Niech się miłością wzrusza,
Uwielbiając, wychwalając
Serce Jezusa.

2. Bo niebo ani ziemia,
Nic tak słodkiego nie ma,
Jako serce Jezusowe
Pełne zbawienia.

3. Dla nas otwarte stoi,
Niech się grzesznik nie boi,
Niech żałuje, pokutuje,
Tu rany zgoi.

4. Tu źródło żywej wody
Pełne dla dusz ochłody:
Przybywajcie a czerpajcie
Słodycz, tu gody.

5. W najświętszym Sakramencie,
To serce uwielbiajcie,
Za te dary, serc ofiary
Chętnie oddajcie.

6. Niech Jezusa mieszkanie,
W sercach naszych zostanie:
Niechaj dusza, ma Jezusa
Za posilanie.

7. Posilaj Jezu drogi!
Rzucam się pod twe nogi:
Serce kruszę, dajęć duszę,
Człowiek ubogi.

8. Gdy się zbliży konanie,
A serce me ustanie;
Z twej opieki, mnie na wieki
Nie wypuść Panie.

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.