Walcząca Warszawa - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń żołnierska Walcząca Warszawa, znana jest również jako Marsz Śródmieścia. Pieśń Walcząca Warszawa została napisana 4 sierpnia 1944 na początku Powstania Warszawskiego. Autorami pieśni Walcząca Warszawa byli Zbigniew Krukowski i Eugeniusz Żytomirski, żołnierze AK walczący w Śródmieściu. Kompozytorem melodii do pieśni Walcząca Warszawa był Zbigniew Krukowski. Pieśń żołnierska Walcząca Warszawa po raz pierwszy pojawiła się drukiem, w wydanym w 1971 roku, zbiorze "Pieśni partyzanckie i okupacyjne z lat 1939-45", nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.

Walcząca Warszawa - tekst

1. I znów walczy dzielna stolica
Znów ją okrył pożogi dym
I po krwią zbroczonych ulicach
Znów wolności rozbrzmiewa hymn!

2. Choć mundury nie zdobią nam ramion
Choć nie każdy posiada z nas broń,
Ale ludność Warszawy jest z nami,
Każdy Polak podaje nam dłoń.

3. To my - walcząca Warszawa,
Złączona ofiarą krwi.
Nasz cel - to wolność i sława.
Potęga przyszłych dni!

4. Nie znane jest nam słowo trwoga
Nie uśpi nas podstępny wróg.
Kto żyw ten z nami na wroga -
Tak nam dopomóż Bóg

PODOBNE PIEŚNI WOJSKOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.