Gdy w noc wrześniową - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń Gdy w noc wrześniową pojawiła się w na ulicach Warszawy już pod koniec września 1939 roku. Pieśń Gdy w noc wrześniową - była więc pierwszą z nowych pieśni.Autor pieśni Gdy w noc wrześniową jest nieznany. Utwór ten śpiewano na melodię popularnej wówczas pieśni Więc pijmy zdrowie, podchorążowie, niech smutek pryśnie w rozbitym szklePieśń Gdy w noc wrześniową - jest pozostałością polskiej tradycji po okresie okupacji niemieckiej, jest więc częścią smutnego okresu polskiej historii. Pojawienie się pieśni w kolejnych śpiewnikach, zapewniło jej przetrwanie w pamięci polskiego narodu do naszych czasów.

Gdy w noc wrześniową - tekst

1. Gdy w noc wrześniową północ wybiła
Eskadr bojowych ogromna moc,
Szumem motorów się pojawiła
W piekło zmieniła cichą noc.

2. Miasta i dworce zbombardowano,
Gdy ludność była w głębokim śnie.
Gdy się niczego nie spodziewano,
To nam zadali ciosy złe.

3. Pierścień obrońców murem stanęli,
W porannym słońcu się bagnet lśnił,
Gdy w bój ruszyli, „Hura!” krzyknęli,
Bagnetem wroga pchnęli w tył

4. A wtem lotnictwo się pojawiło,
Które szeregi wspierali swe.
A naszych orłów widać nie było,
To nas zmusiło cofnąć się.

5. Tak się cofalim do bram Warszawy,
Za nami sunął tankietek wąż.
Więc się nie martwmy, wszak Bóg jest z nami,
Wszak nam nie będzie źle tak wciąż.

PODOBNE PIEŚNI WOJSKOWE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.