Głęboka Studzienka - pieśń, tekst, wykonanie

Pieśń biesiadna Głęboka studzienka została napisana na melodię ludową, przez Helenę Kołaczkowską, polską literatkę i autorkę wielu pieśni.  Pieśń Głęboka studzienka chodź stosunkowo młoda jak na pieśń ludową, szybko zyskała rzeszę zwolenników, tym bardziej iż była często śpiewana przez Zespoły Pieśni i Tańca. Pieśń Głęboka studzienka doczekała się kilku aranżacji, głównie jednak ze strony Zespołów Pieśni i Tańca.

Głęboka Studzienka - tekst

1. Głęboka studzienka,
Głęboko kopana,
A przy niej Kasieńka,
Jakby malowana.

2. Stała przy studzience,
Wodę nabierała,
O swoim kochanku
Jasieńku myślała.

3. Gdybym cię Jasieńku,
W wodzie zobaczyła,
Tobym do studzienki
Za tobą wskoczyła.

4. Najpierw bym rzuciła
Ten biały wianeczek,
Com sobie uwiła
Ze samych różyczek.

5. Głęboka studzienko,
Czy mam do cię skoczyć?
Tęsknić za Jasieńkiem,
Zycie sobie skrócić?

6. Nie skoczę do ciebie,
Studzienko głęboka,
Za daleko do dna
I zimna twa woda.

7. Ucałuję listek,
Szeroki, dębowy,
Razem z pozdrowieniem
Rzucę go do wody.

8. Zanieś go studzienko
Do Jasieńka mego
Powiedz mu ode mnie,
Że czekam na niego.

PODOBNE PIEŚNI BIESIADNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.