Historia - pieśń, tekst, wykonanie

Jedną z propozycji na okres Adwentu jest pieśń maryjna Historia. Pieśń jest chętnie wykonywana przez schole, chórki, duszpasterstwa akademickie podczas codziennych rorat. Dynamiczna melodia, opis historii zbawienia świata pozwala uświadomić sobie czyjego przyjścia oczekują wierni w tym okresie liturgicznym. Autor słów opisuje dzieje Zbawiciela od samego momentu zwiastowania do królowania Maryi w niebie. Słowa zawarte w refrenie sprawiają, że to Maryja jest najważniejszą postacią utworu, co pokazuje, że to dzięki niej Zbawienie mogło się dokonać. Kompozytorem melodii oraz autorem tekstu jest Adam Szewczyk – gitarzysta, kompozytor. Wraz z żoną Magdą Anioł tworzą zespół wykonujący muzykę chrześcijańską. Utwór Historia pojawił się w albumie „Ani oko, ani ucho” w 2002 roku.

obraz: Malowidło w kaplicy Zwiastowania w Lourdes

Historia - tekst

1. Gabriel zwiastował, że porodzi Syna
„Tak” odpowiedziała, wszystko się zaczyna
To za sprawa Ducha, z nieba wysokiego
Bóg zesłał na ziemię Syna Jedynego

Ref.: Matko nieskalana, Matko ukochana
Panno nad pannami oręduj za nami
Matko Stworzyciela, Matko Zbawiciela
Panno nad pannami oręduj za nami

2. Jezu tak cierpiący, Jezu opuszczony
Jezu pełen bólu, Jezu poniżony
Gdy za grzechy świata niebo umierało
Serce Twojej Matki pod krzyżem czuwało

3. Wieczne Alleluja, Jezus Zmartwychwstały
Do nieba wstępuje, pełen Boskiej chwały
Święty Duch prowadzi w prawdzie i miłości
Maryja u Pana, przyczyna radości

PODOBNE PIEŚNI RELIGIJNE

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.