ZPiT "Wałbrzych"

Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych"

Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” jest folklorystyczną wizytówką Wałbrzycha. Powstał w roku 1955.  Jego historię kształtowało wielu wspaniałych pedagogów i blisko 5000 pasjonatów folkloru. Od lutego 2008 roku Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury Gminy Wałbrzych. W różnych grupach wiekowych tańczy i śpiewa w nim blisko 100 osób. 

Zespół Pieśni i Tańca WAŁBRZYCH

Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych"


Adres: Instytucja Kultury Gminy Wałbrzych
ul. Andersa 185
58-304 Wałbrzych
tel:
fax:
Strona www:
Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych"


 

Są to dzieci, młodzież i studenci wałbrzyskich szkół i uczelni. Repertuar koncertowy Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” budowany jest w oparciu o bogactwo narodowych i regionalnych tańców, pieśni, przyśpiewek i obyczajów. Dzięki wysokim ocenom Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury, Zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych.

Od 1992 roku jest włączony w poczet aktywnych członków Stowarzyszenia – Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Dzięki podróżom artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” barwność polskich strojów ludowych, ciekawe opracowania choreograficzne, muzyczne i urzekające pieśni mogła podziwiać publiczność: Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Ukrainy, Serbii, Grecji, Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch (również Sardynii i Sycylii), Francji, Portugalii, Irlandii, Brazylii i Bułgarii. W wielu krajach Zespół występował kilkakrotnie, zawsze godnie reprezentował swoją ojczyznę, pełniąc zaszczytną funkcję młodzieżowego ambasadora kultury polskiej.

Najmłodsze grupy Zespołu Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” również brały udział w światowych festiwalach folkloru dziecięcego. W roku 1996 prezentowały się w Watykanie, przed Papieżem Janem Pawłem II. Ich programy oparte są na grach, zabawach i tańcach ze śpiewem, dostosowane do wieku i umiejętności młodych wykonawców. Prezentacjom koncertowym Zespołu towarzyszy zawsze kapela, dbająca o zachowanie charakteru muzyki ludowej.

Zespół Pieśni i Tańca „WAŁBRZYCH” wielokrotnie był laureatem prestiżowych konkursów i festiwali. Za wysoki poziom artystyczny, znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu kultury polskiej i rozwijanie artystycznych uzdolnień dzieci i młodzieży został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, a w roku 1998 Prezydent Wałbrzycha za promocję miasta w świecie nadał Zespołowi tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha”. W 2009 roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie – „Dolnośląski Klucz Sukcesu” – dla najlepszej instytucji kultury lub inicjatywy kulturalnej za 2008 rok.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.


Użytkownik