Kapela Góralska "JONTKI"

Kapela Góralska "JONTKI"

Kapela Góralska JONTKI powstała 18 lat temu. Początkowo był 3-4 osobowy zespół grający muzykę górali beskidzkich dla turystów i wczasowiczów w Ośrodku Wypoczynkowym JONTEK w Korbielowie. Z czasem, zdobywając doświadczenie i rozbudowując repertuar o muzykę innych części Karpat, zespół powiększył swój skład do 6 osób poprawiając brzmienie i poszerzając swoje możliwości w zakresie oferty muzycznej.

Kapela Góralska "JONTKI"

"Kapela Góralska "JONTKI"

Adres: Janusz Kaczor
ul. Kopernika 93/2
34-300 ŻYWIEC
tel. (033) 861-20-25
kom. 608-580-741

Strona www: Kapela Góralska JONTKI

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

W okresie swojej, kilkunastoletniej działalności przez zespół przewinęło się wielu muzyków m.in. Edyta Golec obecna członkini zespołu Golec uOrkiestra. Zespół koncertuje w całym kraju. Wielokrotnie występował za granicą w Danii, Niemczech, Holandii, Włoszech i Słowacji.

Duża muzykalność członków zespołu, dynamiczny i różnorodny muzyczne repertuar pozwalają stworzyć niepowtarzalny klimat wspólnej zabawy podczas koncertów, biesiad czy spotkań okazjonalnych. Należy podkreślić także niebanalną umiejętność kontaktu zespołu z widownią, poprzez realizację różnych form wspólnego śpiewania, zabaw i konkursów, zawsze nagradzanych symbolicznymi góralskimi pamiątkami. Obecny skład zespołu to: Janusz Kaczor- akordeon, Bogusława Partyka  skrzypce I, Katarzyna Kastelik  skrzypce II, Paweł Stec  kontrabas, Ola Jura i Ela Mika  śpiew.

Obecnie w repertuarze Kapeli JONTKI, która zgodnie z różnorodnością wykonywanego repertuaru, używa także nazwy Grupa Folklorystyczno-Biesiadna JONTKI, oprócz klasycznej, nieoderwalnie z nią związanej muzyki beskidzkiej / "Sarna", "Hajduk", "U kowala kuźnia murowana" / znajdujemy utwory z Podhala / "Bystra woda", "Hej, Janicku siwy wło"s, "Hudobo mnie mama miała" / pieśni ze słowackiej strony Beskidów / "Oczi, oczi cerne oczi", "Siuhajka", "Tam okole Levoci" / utwory instrumentalne z różnych krajów jak rumuński "Słowik" czy słowacka "Hora".

Istotnym elementem udanej imprezy jest zabawa i wspólne śpiewanie. Z tego tez względu zespół poszerzył swój repertuar o polskie pieśni biesiadne / "Sokoły", "Zielony mosteczek", "Czerwony pas", "Ore, ore", "Tokaj" czy "Dziś prawdziwych cyganów" już nie ma  które dodane do repertuaru ożywiają widownię i tworzą klimat wspólnej i beztroskiej zabawy i biesiady.

Mając na uwadze wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju w polskiej tradycji okres świąteczno  noworoczny, zespół opracował 17 kolęd i pastorałek z różnych części Beskidów. Własna aranżacja, oryginalność i pomysł muzyczny pozwalają przybliżyć słuchaczowi to charakterystyczne, oryginalne brzmienie kolędy góralskiej. Wszystkie wspomniane utwory można znaleźć na płycie CD  JONTKI Kolędy i pastorałki. Zespól nagrał jeszcze jedną płytę "Groj nom muzycko, Hej!" na której znajdują się najbardziej popularne utwory górali beskidzkich.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.


Użytkownik