ZPiT "POŁONINY"

Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY"

Studencki Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY" to reprezentacyjny zespół artystyczny Politechniki Rzeszowskiej i miasta Rzeszowa.

Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY"

Studencki Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY"
przy Politechnice Rzeszowskiej

Adres: SZPiT "POŁONINY"
ul. Podkarpacka 1
35 - 082 Rzeszów
tel. (0 17) 86 51 599

Strona www: Zespół Pieśni i Tańca POŁONINY

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Powstał w listopadzie 1969 roku i w roku 2009 obchodził 40-lecia działalności. W swoim repertuarze zespół reprezentuje głównie folklor rzeszowski, polskie tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki regionów południowej i wschodniej Polski.

Do chwili obecnej "POŁONINY" dały około 2000 koncertów w kraju i za granicą, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i wieloma pochlebnymi recenzjami prasowymi. Jest to wynikiem wysokiego poziomu artystycznego wykonawców, połączonego z temperamentem i żywiołowością polskich tańców i pieśni.

Zespół jest uczestnikiem i laureatem wielu międzynarodowych oraz krajowych festiwali folklorystycznych. W październiku 1995r. "POŁONINY" reprezentowały Polskę na JUBILEUSZU 3000-LECIA JEROZOLIMY, wydarzeniu o randze światowej. W lipcu 1996 r. zespół brał udział w I ŚWIATOWEJ FOLKLORIADZIE w Brunssum w Holandii. "POŁONINY" brały udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych w kraju i za granicą.

Ostatnio zespół brał udział w VII Konkursie o Grand Prix PS CIOFF oraz IV Ogólnopolskim Festiwalu Tańców Lubelskich "Godel 2007". Zdobył główną nagrodę pokonując 9 innych zespołów. Grand Prix PS CIOFF otrzymaliśmy za program "Rzeszowskie Zapusty". Zespół wywalczył także III Miejsce w kategorii Tańce Lubelskie.

W 2009 roku Studencki Zespół Pieśni i Tańca "POŁONINY" został nagrodzony przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury za szczególne osiągnięcia. W tym samym roku Zespół został także laureatem XXXIV edycji Nagrody im. Oskara KolbergaZa zasługi dla kultury ludowej”. Nagroda przyznawana przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację "Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło honoruje dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia twórców ludowych, naukowców, badaczy i popularyzatorów oraz osób, instytucji i organizacji wspierających polską kulturę ludową.

Odniesione sukcesy stawiają "POŁONINY" w czołówce polskich zespołów pieśni i tańca.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.


Użytkownik