ZPiT Boruta

Zespół Pieśni i Tańca Boruta

Zespół Pieśni i Tańca BORUTA to lokalny, amatorki zespół cieszący się popularnością w Polsce i poza jej granicami od przeszło 50 lat. Kolorowe stroje, pozyskiwane w latach ’60 ubiegłego wieku pobliskich gospodarstw i wiosek, a w których po dziś dzień tańczą pary taneczne są niepodważalnym atutem i wyróżnikiem zespołu.

Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"

Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"

Adres: Miejski Ośrodek Kultury
ul. Mielczarskiego 1
95-100 Zgierz
tel. +48 42 717 17 20
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona www: Zespół Pieśni i Tańca "Boruta"


ZPiT Boruta powstał przy na skutek starań znanego folklorysty Zbigniewa Hauke oraz związku zawodowego „Chemików”. Zespół został związany z Zakładami Przemysłu Barwników „Boruta” pod patronatem ówczesnej rady zakładowej. Z powodu problemów finansowych zakładów, jesienią 1991 roku, zespół przeszedł pod opiekę Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu. Od początków swojego istnienia ZPiT Boruta uczestniczy w większości imprez publicznych organizowanych przez miasto Zgierz, stając się symboliczną wizytówką tego miasta. Od początku istnienia ZPiT Boruta, choreografką zespołu jest Zdzisława Kotulska-Hofmokl, a od 1974 roku sprawuje ona również kierownictwo artystyczne. Kapelę Zespołu prowadzi Jan Mucha, a przygotowaniem wokalnym zajmuje się Justyna Frontczak. Od 2016 roku za wszelkie sprawy organizacyjne odpowiedzialny jest wieloletni artysta zespołu – Jakub Pyrzanowski.

Zespół Pieśni i Tańca Boruta posiada w swoim dorobku wiele cennych nagród z przeglądów i festiwali folklorystycznych, a szlak wojaży zagranicznych to: Algieria, Austria, Belgia, Bułgaria, Grecja, Francja, Jugosławia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Mołdawia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Węgry i Włochy.  Zespół Pieśni i Tańca Boruta to grupa posiadająca w swoim repertuarze polskie tańce narodowe i wiele tańców regionalnych. W swojej ofercie posiada pełnospektaklowe koncerty, krótkie pokazy poszczególnych części programu oraz warsztaty z nauki tańców narodowych i regionalnych. Zespół przygotował również ofertę dla osób indywidualnych (występy i oprawy wesel i innych uroczystości rodzinnych) oraz firm (występy podczas imprezy firmowych, prezentacja produktów i inne). Rok 2017 jest szczególnym dla Zespołu, ze względu na obchodzony jubileusz 50-lecia powstania i nieprzerwanej działalności. Koncerty jubileuszowe odbywać się będą w Zgierzu w dniach 10-11 czerwca 2017 rok.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.


Użytkownik