Skip to main content

Folklor Wielkopolski

Folklor Wielkopolski

Wielkopolska to jeden z najstarszych regionów historycznych Polski. To tutaj rozpoczął się proces, budowania Państwa Polskiego. Cała historia Pierwszych Piastów związana jest z Wielkopolską, nic więc dziwnego, że Wielkopolska była ostoją polskości w latach okupacji i przymusowej germanizacji. Obecnie Wielkopolskę zamieszkuje kilka grup etnograficznych są to: Biskupianie, Bambrzy, Chazacy, Krajniacy, Olędrzy, Mazurzy Wieleńscy, Pałuczanie i Tośtoki.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}

Taniec Wielkopolski - dostojnośc i powaga w tańcu

Tańce wielkopolskie w przeciwieństwie do żywiołowych tańców z innych regionów, cechują się dostojnością i powagą. Nie mniej są to tańce różnorodne, które przybierały inne formy w zależności od mikroegionu. Do typowych tańców wielkopolskich należy zaliczyć, wiwaty, przodki, chodzone. Obecnie tańce te można oglądać jedynie w wykonaniu zespołów folklorystycznych, podczas różnego rodzaju uroczystości i festiwali ludowych.

Folklor Wielkopolski - Stroje Szamotulskie

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo w trackie tańca (zdjęcie: ZPiT Kębłowo)

Muzyka wielkopolska - dudy i kozioł, niezwykłe instrumenty

Wielkopolska charakteryzuje się jedynymi w swoim rodzaju instrumentami muzycznymi. Najbardziej popularne w tym regionie są dudy, kozioł i siesianki. Warto podkreślić, ze poza Wielkopolską dudy można spotkać jedynie na Podhalu i Żywiecczyźnie. Naukę gry na tego typu instrumentach rozpoczynało się od siesianek, które były wyrabiane specjalnie do tego celu. Po zakończonej nauce można było sięgać po dudy ewentualnie kozła. Te dwa instrumenty różnią się od siebie budową i wydawanym dźwiękiem. Piszczałka znajdująca się w koźle, ma osiem otworów, czyli jeden więcej niż dudy i jest znacznie dłuższa. Również piszczałka basowa znajdująca się w koźle jest dłuższa od tej w dudach. Najważniejsza jednak różnica tkwi w worze, który w przypadku kozła wykonany jest wyłącznie z koziej skóry, z zachowaniem włosia.

{module Reklama - Czerwona Duża}

Stroje wielkopolskie - niezliczone rodzaje wielkopolskich strojów

Ile grup etnicznych, tyle rodzajów strojów ludowych. Do naszych czasów przetrwało kilka strojów ludowych między innymi strój biskupiański, strój szamotulski, strój dąbrowski (z Dąbrówki Wielkopolskiej) czy strój lubuski. Charakterystyczna dla wszystkich rodzajów strojów Wielkopolskich jest kolorystyka. W większości są to odcienie czerwieni i granatu wraz z czarnymi elementami. Ważny był również materiał, z którego szyto strój, a także precyzja kroju i szycia. Zdecydowanie mniejszą wagę przykładano do elementów ozdobnych.

Folklor Wielkopolski - Stroje Biskupiańskie

Rodzina z Biskupizny w strojach biskupiańskich (zdjęcie: Biskupizna.pl)

Legendy wielkopolskie - baśnie o powstaniu Państwa Polskiego

Wielkopolska na zawsze będzie związana z legendami o powstaniu państwa Polskiego. We wszystkich szkołach dzieci poznają legendy o Polsce w tym najsławniejszą legendę o Lechu, Czechu i Rusie. Równie popularne są legendy o Królu Popielu i Piaście. Oczywiście Wielkopolska to również legendy o tamtejszych miastach. Mniej znane w Polsce, ale za to doskonale w tamtym regionie są: legenda o Poznańskich Koziołkach czy legenda o skarbach w Lubonii

{module Reklama - Czerwona Responsywna}