Folklor Krakowski

Folklor Krakowski

Kraków za panowania Piastów był stolicą Polski. W czasie rozbiorów w raz z całą Galicją trafił pod władzę Cesarza Austriackiego. W przeciwieństwie do Cara Rosyjskiego czy władzy Pruskiej, Cesarz Austriacki pozwalał Polakom na kultywowanie rodzimych tradycji. W tym okresie Kraków był więc stolicą polskiej kultury i tradycji. To tutaj, żyli i tworzyli wybitni Polacy min. Jan Matejko, Oskar Kolberg czy Stanisław Wyspiański

Taniec Krakowski – Krakowiak czyli taniec ogólnopolski

Już w XV wieku na wsi krakowskiej można było spotkać ludzi tańczących krakowiaka, o czym w swoich kronikach pisał Mikołaj Rej. Krakowiak to najpopularniejszy taniec rodem z grodu Kraka, który obok poloneza, mazura czy oberka stał się ikonom polskiego tańca ludowego. Największą popularność taniec ten zdobył na przełomie XIX i XX wieku, jeszcze w czasach zaborów. Obecnie jest uznawany za element polskiej kultury, zarówno w kraju jak i na całym świecie.

Legendy Krakowskie – piękne baśnie i opowiadania

Legendy krakowskie są najliczniejszą grupą legend znaną na terenach całej Polski. Kraków przez wieki był stolicą Polski, to tutaj rodziły się najwspanialsze legendy opowiadające o bohaterskich czynach młodych ludzi. Chyba każdy z nas słyszał legendę o Smoku Wawelskim, legendę o Hejnale Mariackim czy Legendę o Lajkoniku. Warto sięgnąć do książek i przypomnieć sobie oraz dzieciom te wspaniałe baśnie.

Lajkonik na trasie na Krakowski Rynek

Sztuka krakowska – niezwykły lajkonik i piękne szopki

Kraków to piękne miasto, które ma wiele do zaoferowania wszystkim zwiedzającym. Jednym z tradycyjnych elementów kultury krakowskiej są szopki Bożonarodzeniowe. Pomysł na budowę szopek zrodził się w śród krakowskich murarzy. W okresie jesienno-zimowym nie stawiano nowych budowli, był to więc jeden ze sposobów na życie. Za twórcę kanonu krakowskich szopek uznaje się Michała Ezenekiera – murarza żyjącego pod koniec XIX wieku. Obecni artyści korzystają z jego wzoru tworząc własne szopki. Konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową trwa od 1937 – z przerwą w okresie II WŚ. – A od 1960 odbywa się w pierwszy czwartek grudnia.

Szopki Karkowskie w konkursie na Najpiękniejszą Szopke Bożonarodzeniową - rok 2010

Jedną z wizytówek Krakowa jest Lajkonik, ten niezwykły jeździec wyrusza ze Zwierzyńca na Rynek Główny w każdy pierwszy czwartek po Bożym Ciele. Tradycja Lajkonika, jest niezwykle ciekawa i unikatowa, nie tylko na skalę Polski, ale i świata. Równie ważnym elementem krakowskich tradycji jest, odgrywany codziennie, Hejnał Mariacki . O samym hejnale powstała legenda, która tłumaczy jego niezwykłą historię

Stroje Krakowskie – jeden na wschodzie, drugi na zachodzie

Folklor Krakowski - Strój Krakowiaków Zachodnich

Młodzież w strojach ludowych Krakowiaków Zachodnich

Krakowiacy jako jedna z nielicznych grup posiada dwie odmiany strojów ludowych. Oprócz powszechnie znanego stroju Krakowiaków Zachodnich występuje również strój Krakowiaków Wschodnich. O ile ten pierwszy używany jest praktycznie przez każdy zespół pieśni i tańca o tyle ten strój Krakowiaków Wschodnich jest spotkać o wiele trudniej. Warto poznać obie odmiany.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.