1. hnvc
  2. Legendy
  3. niedziela, 29, kwiecień 2018
Legenda o wsi Wielmoża

W zamierzchłych czasach gdy większość Polski pokrywało obszerne Morze Jurajskie żył nad jego brzegiem wraz z rodzina ubogi człowiek imieniem Wielimir
.Skalisty skrawek ziemi na którym przebywali nie dawał możliwości wyżywienia ,podobnie było z zasobami morza-skorupiaki jakie łowił nie dawały możliwosci zaspokojenia głodu .Pewnej nocy Bóg we śnie przekazał mu rade:"Zaprzągnij woły i oraj po jednym ciągu przez dni wiele a wody morza opadną i wydrzesz morzu miejsce do życia"

Idąc za rada siła woli i wytrwałości Wielimir orał orał i orał a bruzdą po pługu wody spływały...aż spłynęły do ostatniej kropli

na małym fragmencie odzyskanego terenu Wielimir zamieszkał w szczęściu i zdrowiu ze swoją rodzina

Do dziś miejsce gdzie pierwszy raz zagłębił plug nazywa się Lemierzysko

a na wspomnienie poskromionych wód wioskę Wielimira nazwano Wiel-morza

To tylko legenda jednak w skałach wapiennych do dziś możemy znaleść skamieliny stworzeń morskich


Zgłoś post
Nantari Zaakceptowane odpowiedzi Pending Moderation
0
Votes
Undo
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że twoje kasyno - https://wygraconline.com jest godne zaufania! Sprawdź licencję i opinie ludzi na temat kasyna, w którym planujesz zacząć grać. Gram w dwóch różnych kasynach i nigdy nie miałem z nimi problemów! Zawsze płacą na czas i regularnie dają mi bonusy loality, co jest świetne.
  1. więcej niż miesiąc temu
  2. Legendy
  3. Permalink do tej odpowiedzi
Ojanowsky Zaakceptowane odpowiedzi Pending Moderation
0
Votes
Undo
Bardzo ciekawa legenda. Lubię ten gatunek w literaturze. Mogę podzielić się z Tobą moim źródłem książek online. Oto ta strona. Na niej znajdziesz również wiele innych interesujących gatunków.
  1. więcej niż miesiąc temu
  2. Legendy
  3. Permalink do tej odpowiedzi
  • Strona :
  • 1


Do tej pory nie udzielono odpowiedzi w tej dyskusji
Gość
Twoja odpowiedź
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,zip,rar
• Insert • Usuń Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.