1. hnvc
  2. Legendy
  3. niedziela, 29, kwiecień 2018
Legenda o wsi Wielmoża

W zamierzchłych czasach gdy większość Polski pokrywało obszerne Morze Jurajskie żył nad jego brzegiem wraz z rodzina ubogi człowiek imieniem Wielimir
.Skalisty skrawek ziemi na którym przebywali nie dawał możliwości wyżywienia ,podobnie było z zasobami morza-skorupiaki jakie łowił nie dawały możliwosci zaspokojenia głodu .Pewnej nocy Bóg we śnie przekazał mu rade:"Zaprzągnij woły i oraj po jednym ciągu przez dni wiele a wody morza opadną i wydrzesz morzu miejsce do życia"

Idąc za rada siła woli i wytrwałości Wielimir orał orał i orał a bruzdą po pługu wody spływały...aż spłynęły do ostatniej kropli

na małym fragmencie odzyskanego terenu Wielimir zamieszkał w szczęściu i zdrowiu ze swoją rodzina

Do dziś miejsce gdzie pierwszy raz zagłębił plug nazywa się Lemierzysko

a na wspomnienie poskromionych wód wioskę Wielimira nazwano Wiel-morza

To tylko legenda jednak w skałach wapiennych do dziś możemy znaleść skamieliny stworzeń morskich


Zgłoś post
Ojanowsky Zaakceptowane odpowiedzi Pending Moderation
0
Votes
Undo
Bardzo ciekawa legenda. Lubię ten gatunek w literaturze. Mogę podzielić się z Tobą moim źródłem książek online. Oto ta strona. Na niej znajdziesz również wiele innych interesujących gatunków.
  1. więcej niż miesiąc temu
  2. Legendy
  3. Permalink do tej odpowiedzi
Nantari Zaakceptowane odpowiedzi Pending Moderation
0
Votes
Undo
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że twoje kasyno - https://wygraconline.com jest godne zaufania! Sprawdź licencję i opinie ludzi na temat kasyna, w którym planujesz zacząć grać. Gram w dwóch różnych kasynach i nigdy nie miałem z nimi problemów! Zawsze płacą na czas i regularnie dają mi bonusy loality, co jest świetne.
  1. więcej niż miesiąc temu
  2. Legendy
  3. Permalink do tej odpowiedzi
  • Strona :
  • 1


Do tej pory nie udzielono odpowiedzi w tej dyskusji
Gość
Twoja odpowiedź
Upload files or images for this discussion by clicking on the upload button below. Supports gif,jpg,png,zip,rar
• Insert • Usuń Upload Files (Maximum File Size: 2 MB)
Captcha
To protect the site from bots and unauthorized scripts, we require that you enter the captcha codes below before posting your question.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.