Strój Kurpiowski Puszczy Białej

Strój Kurpiowski Puszczy Białej

Tradycyjny strój mieszkańców Puszczy Białej zachował się aż do czasów drugiej wojny światowej, chociaż tylko w części pułtuskiej. Region ostrowski zrezygnował z tradycyjnych strojów już na samym początku XX wieku.

Mężczyźni nosili na głowach czapki rogatywki albo maciejówki. Dodatkowo, latem noszono także słomkowe kapelusze, natomiast na zimę szyto stożkowe czapki z futra. Męskie koszule miały krój przyramkowy. Przednią i tylnią część koszuli lekko marszczono, a potem doszywano do nich wąski, wykładany kołnierzyk. Koszulę wiązano przy szyi za pomocą czerwonej albo wiśniowej wstążeczki. Marszczenia znajdowały się również na rękawach, które zakańczano wąskimi oszewkami. Na długość koszule zakrywały biodra, i niezależnie od stroju, koszula zawsze była wkładana do spodni. Do szycia męskich koszul używano lnianego płótna samodziałowego. Portki męskie zszywano z dwóch jednakowych kawałków materiału. Każda płachta tkaniny miała około 70 centymetrów szerokości i po zszyciu służyła za jedną nogawkę. W tylniej części nogawek wstawiano kliny, dzięki czemu spodnie stawały się luźniejsze.

Nadmiar materiału w pasie zbierano w zakładki, z wyjątkiem przedniej części portek, która pozostawała gładka. Natomiast z tyłu znajdowało się osiem zakładek plus dwie na każdym boku. Rozpięcie spodni znajdowało się na lewym boku. Do podtrzymywania spodni służył wąski, skórzany pasek albo sznur konopny łączony drewnianym kołeczkiem. W końcówce XIX wieku strój świąteczny składał się ze spodni i sukmany uszytych z tego samego materiału. Na terenie Puszczy Białej typowym okryciem wierzchnim była sukmana. Za buty służyły chodaki, które mieszkańcy wykonywali samodzielnie. Chodaki wytwarzano ze skóry, którą mocowano do stóp za pomocą grubego sznura przewlekanego przez wycięte wcześniej dziurki. Pod chodaki zakładano onuce z lnu. W dni świąteczne zakładano buty z cholewami.

Wszystkie mężatki zakrywały szczelnie głowy. Najczęściej były to chusty, a w przypadku świąt i innych uroczystości zakładano też czepki. Zwykłe, codzienne chustki szyto z perkalu, a chustki z wełny (salinówki) zostawiano raczej na dni świąteczne. Materiał chustki składano na pół po przekątnej, po czym wiązano chustę na tyle głowy i chowano węzełek pod materiałem. Młode, niezamężne dziewczęta zakrywały głowy tylko zimą, a na co dzień chodziły bez żadnego okrycia. Panieńskie chustki dla odmiany wiązano nie z tyłu, a pod brodą. Kobiety raczej nie szyły sobie czepków, ale kupowały gotowe kopki, które później ręcznie haftowano aby nadać im indywidualny charakter. Kurpiowski haft był niezwykle ozdobny mimo swojej prostej formy – po prostu przewlekano grube nici przez tiulowe oczka. Z racji faktury tiulu, na kurpiowskich czepkach dominowały wzory zgeometryzowane. Do podstawowych motywów zaliczano sześcioramienne gwiazdy i jodłowe gałązki, które wplatano między faliste i proste linie.

Koszule w stroju kurpiowskim były przyramkowego kroju, o długości sięgającej poniżej kolan. Do szycia koszul wykorzystywano dwa rodzaje płótna. Widoczną część koszuli tworzyła dobrze wybielona, lniana albo bawełniano-lniana tkanina samodziałowa, a na dole doszywano materiał gorszej jakości. Na kołnierzu i mankietach umieszczano zdobienia z tasiemki albo koronki. Ale najważniejszą ozdobą kurpiowskiego stroju pozostawał haft, zwłaszcza w regionie pułtuskim. Główne kolory stosowane w hafcie to biały i czerwony podkreślany cienkimi, czarnymi nitkami. Haftowano przede wszystkim kołnierzyki, mankiety koszul, przyramki, górne części rękawów. Wśród motywów hafciarskich dominowały koła, półkola i zioła, które uzupełniano stebnówkami i ściegami liczonymi.

Damska kiecka w stroju kurpiowskim na terenie Puszczy Białej składała się ze stanika i spódnicy. Obie te części zazwyczaj szyto z tego samego materiału, najczęściej wełnianego samodziału w czerwone i zielone pasy, przy czym kolor czerwony był kolorem dominującym. Na przedzie kiecki oraz na dolnej krawędzi doszywano kolorową, wełnianą tasiemkę, później za zdobienie kiecki służyła koronka oraz cekiny. W latach trzydziestych XX wieku kolor czerwony ustąpił zieleni. Zdobienia są coraz większe i zajmują nierzadko pas o szerokości 20 centymetrów, ale niemal zawsze są to tylko szklane koraliki, które wyparły stosowane wcześniej tasiemki i koronki.

Zapaski noszone do stroju świątecznego wykonywano z tego samego materiału co kiecki. Na przestrzeni lat zmieniły się wymiary zapaski, inaczej też wyglądało rozmieszczenie pasów na materiale. Ponadto, zapaski zakładane do kiecek w kolorze zielonym straciły pionowy układ pasów, które teraz tkano w układzie poziomym. Obszycia trzech boków zapaski ewoluowały w tym samym kierunku co zdobienia całej kiecki. Zamiast koronek i kolorowych tasiemek, boki zapaski zaczęto zdobić szerokimi pasami złożonymi ze srebrnych, szklanych koralików.

W zwykłe dni robocze kobiety zamieszkujące obszar Puszczy Białej chodziły na bosaka. W chłodniejsze dni zakładano pewnego rodzaju klapki – do drewnianej podeszwy doczepiano nosek ze skóry, który zasłaniał tylko przednią część stopy. W święta kobiety zakładały trzewiki ze skóry. Buty były na obcasach, a za sznurowanie służyły białe, czerwone i różowe tasiemki. Wśród biżuterii najpopularniejszy był szlifowany bursztyn, a kamienie nawlekano tak, że najmniejsze bursztyny znajdowały się na bokach, zaś największy bursztyn trafiał na sam środek.

Żaden utwór zamieszczony w Portalu PolskaTradycja.pl (www.polskatradycja.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody właściciela serwisu.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres redakcja(at)polskatradycja.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (polskatradycja.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.