4.92857142857 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (98 Votes)

Władysław II Wygnaniec urodził się w 1105 roku. Był pierworodnym synem Bolesława Krzywoustego i jego pierwszej żony Zbysławy, córki księcia kijowskiego Świętopełka II. Zgodnie z testamentem Bolesława Krzywoustego, po jego śmierci Władysław otrzymał Śląsk oraz dzielnicę senioralną z Krakowem i Gnieznem. Jeszcze przed śmiercią ojca, w 1125 roku, Władysław ożenił się z niemiecką księżniczką Agnieszką. Prawdopodobnie już wtedy otrzymał Śląsk jako własną dzielnicę. 

Władysław Wygnaniec - polityka zagraniczna

Małżeństwo to prawdopodobnie miało zapewnić Polsce sojusz z opozycją niemiecką w stosunku do cesarza Lotarema. Wielkimi przyjaciółmi a także zaufanymi doradcami Władysława, byli wrocławski biskup Robert, który po koronowaniu Władysława na króla, przeniósł się wraz z nim do Krakowa, oraz wuj Władysława, Piotr Włost. Człowiek niezwykle bogaty, będący fundatorem wielu klasztorów i kościołów. W 1141 roku, na zjeździe łęczyckim, zawiązał się sojusz przeciw rządom Władysława. Jego przeciwnikami byli Salomea, Bolesław Kędzierzawy i Mieszko III StaryWładysław na wieść o zdradzie, zawarł sojusz z księciem kijowski Wsiewołodem Olegowiczem, który skutkował najazdem Rusinów na Mazowsze.  Po śmierci Salomei, Władysław wznowił działania wojenne względem swoich braci, zajmując południową część dzielnicy, który otrzymała Salomea. W roku 1145 roku, wuj Władysława Piotr Włost, prawdopodobnie przeszedł na stronę obozu juniorów. Zdradzony Władysław za karę wyłupił mu oczy, skonfiskował jego majątek i skazał rodzinę Włostów na wygnanie. Czyn ten spotkał się z oburzeniem możnych, którzy przeszli na stronę opozycji.

Mapa Polski - rozbicie dzielnicowe 1138

Mapa Polski - rozbicie dzielnicowe 1138

W 1146 roku Władysław zaatakował dzielnicę Mieszka, planując raz na zawsze pokonać uzurpatorów. Wojska zmierzyły się pod Poznaniem gdzie Władysław poniósł klęskę. Pozostawiając oblężoną stolicę, udał się za granicę w celu poszukania wsparcia. Najpierw do Czech, a później do Konrada III, któremu złożył uroczysty hołd, prosząc go jako zwierzchnika o udzielenie pomocy przeciw braciom. Niestety wyprawa zakończyła się klęską, a Władysław zmarł w wygnaniu 30 maja 1159 roku.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Przemysł II

Przemysł II był synem Przemysła I oraz córki Henryka Pobożnego Elżbiety. Przemysł II przyszedł na świat już po śmierci swojego ojca, dlatego jego...

Konrad I Mazowiecki

Konrad Mazowiecki był księciem mazowieckim, łęczyckim i sieradzkim, przez krótki czas panował także w Krakowie. Jego rodzicami byli Kazimierz...

Henryk I Brodaty

Henryk Brodaty był synem księcia śląskiego Bolesława Wysokiego i Adelajdy z Sulzbachu. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich z czasów...