5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Przemyślidzi to pierwsza dynastia czeska, która rozpoczęła swoje panowanie na przełomie VIII i IX wieku i rządziła do 1306 roku. Legendarnym protoplastą rodu Przemyślidów był Przemysł, mąż Libuszy, która założyła Pragę i władała Czechami. Po klęsce Węgier w 955 roku Przemyślidzi zajęli Słowację i Morawy, a potem rozciągnęli swoje wpływy na Śląsk i kraj Wiślan, dzięki czemu udało się im utworzyć najsilniejsze państwo słowiańskie. Pierwszym chrześcijańskim władcą z tej dynastii był Borzywoj I, zmarły w 981 roku.

Przemyślidzi na tronie Polski

Panujący w latach 1140-1173 Władysław II, dzięki wsparciu ze strony Niemiec, zjednoczył państwo kończąc w ten sposób feudalne rozdrobnienie. W czasach rządów Przemysła Ottokara I, w 1198 roku, państwo założone przez Przemyślidów awansowało do rangi królestwa. Wacław I, rządzący w pierwszej połowie XIII wieku, próbował opanować Austrię, ale działania te zakończyły się porażką, ponieważ Wacław musiał ustąpić pod żądaniami cesarza i Węgier. Ale następca Wacława, Przemysł Ottokar II, zdołał już podbić Austrię razem ze Styrią, Karyntią i Krajiną. Ale próby przejęcia tronu niemieckiego spotkały się z ostrym sprzeciwem ze strony niemieckich feudałów, z rodziną Habsburgów na czele. W 126 roku Przemysł Ottokar II musiał oddać wszystkie ziemie, jakie udało mu się podbić, z wyjątkiem Czech i Moraw. W efekcie Przemyślidzi swoje plany podbojów skierowali w stronę północy, gdzie znajdowała się Polska w stanie rozbicia dzielnicowego. W 1085 roku Przemyślida Wratysław II został koronowany na króla Czech i Polski, za zgodą cesarza Henryka IV. Jednak realną władzę w Polsce zdobył dopiero następny władca z dynastii Przemyślidów, Wacław II. To właśnie on w 1291 roku zdołał opanować Kraków, a w 1300 roku zdobył Wielkopolskę i koronował się na króla Polski w katedrze gnieźnieńskiej. Ponieważ zmarł przedwcześnie, nie udało się mu doprowadzić do koronacji syna i dziedzica tronu Wacława III, chociaż przez kilka miesięcy uznawano na polskich ziemiach jego władzę. Po wygaśnięciu linii Arpadów Przemyślidzi chcieli zająć tron Węgier, ale sprzeciwił się temu Albrecht Habsburg. Koniec rządów Przemyślidów w Czechach nastąpił po zabójstwie Wacława III w 1306 roku w Ołomuńcu. Dziedzictwo Przemyślidów przejęła dynastia Luksemburgów. W czasie rozbicia dzielnicowego boczna linia Przemyślidów rządziła na Śląsku w księstwie raciborskim i opawskim, do 1521 roku.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Mieszko IV Plątonogi

Mieszko Plątonogi urodził się około 1146 roku, a zmarł w roku 1211. Był władcą z dynastii Piastów, księciem raciborskim, księciem opolskim, a od...