1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Henryk Probus urodził się w 1257 albo 1258 roku. Był jedynym znanym synem księcia wrocławskiego Henryka III, syna Henryka Pobożnego, oraz Judyty, córki Konrada Mazowieckiego. Judyta była wcześniej żoną Mieszka Otyłego i zmarła zaraz po urodzeniu Henryka. Po śmierci ojca w 1266 roku Henryk Probus odziedziczył całe księstwo, ale ponieważ był jeszcze nieletni, rządy nad księstwem przejął jego stryj Władysław, arcybiskup salzburski. Stryj wysłał bratanka na dwór czeskiego króla w Pradze, gdzie młody Probus skosztował wykwintnego życia dworskiego, które niezwykle przypadło mu do gustu.

Henryk Probus - powrót do Polski i walka o tron

Gdy wrócił do Polski, stworzył u siebie podobny dwór, organizował liczne turnieje i występy poetów, sam także zajmował się komponowaniem pieśni miłosnych. W 1273 roku Probus osiągnął pełnoletniość, ale w dalszym ciągu pozostawał zależny od czeskiego króla Przemysła Ottokara II. W 1277 roku Henryk przebywał na swoim dworze w Jelczu pod Wrocławiem, skąd uprowadzili go ludzie Bolesława Rogatki. Probus został uwięziony we Wleniu, a za wypuszczenie na wolność książę zgodził się oddać jedną szóstą swojego księstwa, między innymi Środę i Strzegom. Po śmierci króla czeskiego w bitwie pod Suchymi Krutami w 1278 roku, Henryk wyruszył ze swoim wojskiem do Pragi, gdzie chciał przejąć tron i opiekę nad małoletnim Wacławem II. Szybszy był jednak Otton brandenburski. W ramach zadośćuczynienia Henryk otrzymał od Rudolfa Habsburga ziemię kłodzką.

W 1281 roku Henryk zwołał zjazd w Baryczy, na którym stawił się Przemysł II Wielkopolski, Henryk legnicki i Henryk głogowski. Goście zostali uwięzieni i zmuszeni do oddania części swoich ziem. Przemysł przekazał Probusowi ziemię wieluńską, natomiast obaj Henrykowie stali się lennikami Probusa. W kolejnych latach Henryk popadał w coraz większy konflikt z biskupem Tomaszem II. Przedmiotem sporów były wioski założone przez biskupów w puszczy granicznej. Spór zakończył się wyklęciem księcia, jednak swojego poparcia Probusowi udzielili franciszkanie, cystersi i premonstratensi oraz Piastowie śląscy, większość miast i rycerstwa. Henryk przejął dobra biskupie w Otmuchowie i Nysie, wypędził z księstwa sojuszników biskupa i zabronił stosowania się do zarządzeń biskupich. Ale na ogólnopolskim synodzie w Łęczycy Jakub Świnka potępił zachowanie Henryka, więc ten zmuszony był oddać skonfiskowane dobra biskupie.

Po śmierci Leszka Czarnego w 1288 roku Henryk ogłosił się jego następcą. Wawel wydał Henrykowi kasztelan krakowski Sułko z Niedźwiedzia, jego żądania poparli też książęta śląscy i wiele miast, z Krakowem i Wrocławiem na czele. Sprzeciwił się jednak biskup krakowski Paweł z Przemankowa, Władysław Łokietek oraz książę halicki Lew. Henryk wysłał poselstwo do papieża, nie doczekał się jednak jego decyzji, ponieważ w czerwcu w 1290 roku zmarł, prawdopodobnie w wyniku otrucia. Henryka Probusa pochowano w kolegiacie św. Krzyża na Ostrowiu Tumskim we Wrocławiu. Księstwo wrocławskie Probus przekazał Henrykowi Głogowskiemu, Kraków – Przemysłowi II, ziemię kłodzką – Wacławowi II. Biskup wrocławski odzyskał pełnię praw książęcych w ziemi nysko-otmuchowskiej. Probus przyznał wiele przywilejów miejskich i bardzo mocno wspierał osadnictwo.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Konrad I Mazowiecki

Konrad Mazowiecki był księciem mazowieckim, łęczyckim i sieradzkim, przez krótki czas panował także w Krakowie. Jego rodzicami byli Kazimierz...