5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Bolesław Wstydliwy urodził się 21 czerwca 1226 roku jako syn Leszka Białego i księżniczki ruskiej Grzymisławy. Półtora roku po narodzinach księcia Leszek Biały został zamordowany w Gąsawie. Matka Bolesława przyjęła tytuł ductrix Cracoviae et Sandomiriae, potem nazywała się także ducissa Poloniae – miało to podkreślić jej pretensje do zwierzchnictwa nad całym państwem polskim, do czego dążył również jej mąż. Grzymisława była najważniejszą doradczynią Bolesława – księżna zmarła w 1258 roku. 

Bolesław Wstydliwy - historia panowania

Piątego maja 1228 roku, podczas wiecu w Cieni Władysław Laskonogi przyrzekł, że adoptuje Bolesława, który odziedziczy po nim wszystkie księstwa. Księżna Grzymisława i Bolesław Wstydliwy otrzymali tymczasem samodzielne księstwo sandomierskie. Prawdopodobnie w 1223 roku Konrad Mazowiecki podstępem doprowadził do spotkania z Bolesławem i jego matką, po czym oboje uwięził i odebrał im wszystkie dobra. Jak podaje bulla Grzegorza IX, Bolesław i Grzymisława zostali osadzeni w zamku na Czersku, potem przeniesiono ich do Sieciechowa. O uwolnienie więźniów apelował Henryk Brodaty, w końcu w księciu i jego matce udało się uciec dzięki pomocy Klemensa z Ruszczy i opata sieciechowskiego Mikołaja z Galii. Książę odzyskał księstwo sandomierskie, a zarząd nad nim objął Brodaty, do tego Grzymisława i Bolesław musieli się zrzec prawa do Krakowa. Aby uchronić księcia i księżną przed Konradem, Brodaty umieścił ich oboje w Skale. W okresie od 1241 do 1243 roku Bolesław prawdopodobnie przebywał za granicą, a do Polski wrócił na wezwanie wrogów Konrada, którym przewodził król Węgier Bela IV.

Bolesław pokonał Konrada w bitwie pod Suchodołem, a po tym zwycięstwie przejął tron w Sandomierzu i Krakowie, ale bez ziemi łęczycko-sieradzkiej. Konrad Mazowiecki próbował jeszcze razem z książętami ruskimi odzyskać tron krakowski, jednak nie udało się mu tego osiągnąć. Bolesław Wstydliwy, tak jak Bolesław Pobożny, należał do stronnictwa węgierskiego. Efektem tego sojuszu było małżeństwo z Kingą, córką Beli IV. Bolesław walczył u boku swojego teścia przeciwko królowi Czech, Przemysławowi Ottokarowi II. Jednak wyprawa na Morawy i wojna w 1260 roku zakończyły się niepowodzeniem, a ponieważ polskie rycerstwo wznieciło bunt, Wstydliwy przeszedł w 1273 roku do obozu proczeskiego.

W 1264 roku Wstydliwy zorganizował wyprawę przeciw Jaćwingom, których udało się mu pokonać. Wspierał także działalność misjonarską. Nie żałował pieniędzy na klasztory franciszkanów, doprowadził także w lokalizacji Krakowa, Bochni i Jędrzejowa. Przeprowadził reformę żup wielickich i bocheńskich, które do tej pory były w większości w rękach prywatnych. Podczas drugiego najazdu mongolskiego w 1259 roku Bolesław opuścił swoje księstwo. Książę zmarł w 1279 roku i został pochowany w krakowskim kościele franciszkanów.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Konrad I Mazowiecki

Konrad Mazowiecki był księciem mazowieckim, łęczyckim i sieradzkim, przez krótki czas panował także w Krakowie. Jego rodzicami byli Kazimierz...

Henryk II Pobożny

Henryk Pobożny był synem Henryka Brodatego i Jadwigi. Po swoim ojcu odziedziczył księstwo śląskie, krakowskie oraz wielkopolskie i władał tymi ziemiami od...

Mieszko IV Plątonogi

Mieszko Plątonogi urodził się około 1146 roku, a zmarł w roku 1211. Był władcą z dynastii Piastów, księciem raciborskim, księciem opolskim, a od...