4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (2 Votes)

Bolesław Kędzierzawy urodzony w 1121 roku, był drugim synem Bolesława Krzywoustego, ale pierwszym ze związku z Salomeą, córką hrabiego Bergu. Krzywousty w swoim testamencie, przydzielił mu we władanie Mazowsze  i  Kujawy. Jako książę Mazowiecki od 1138 roku władał w Płocku. Bolesław miał dwie żony, pierwszą była Wierzchosława, córka księcia nowogrodzkiego Wszewołoda, z którą miał dwóch synów Bolesława i Leszka oraz nieznaną z imienia córkę. Po śmierci Wierzchosławy, ożenił się ponownie z Marią, z którą nie miał dzieci.

Bolesław Kędzierzawy - objęcie tronu i konflikt z Władysławem

Dwukrotnie stawał na czele buntu przeciwko starszemu bratu Władysławowi. Najpierw w 1141 roku, potem w latach 1145-1146. Natychmiast po detronizacji Władysława II Wygnańca, sam zasiadł na tronie krakowskim.  Pierwszym sprawdzianem była obrona, przed najazdem Władysława i jego sprzymierzeńca, niemieckiego króla Konrada III. Bolesław nie cieszył się zbyt długo z wygranej. W 1157 roku Władysław tym razem wspierany przez Fryderyka Barbarossę, najechał ziemię Polskie i obległ Kędzierzawego w Poznaniu. Pokonany Bolesław złożył w Krzyszkowie hołd lenny Fryderykowi i obiecał zapłacić okup, utrzymując w zamian władzę w Polsce. Władysław Wygnaniec, władzy nie odzyskał, ale Śląsk powrócił w ręce jego synów, Bolesława Wysokiego i Mieszka Plątonogiego. Bolesław Kędzierzawy, zatrzymał ważniejsze śląskie grody, które utracił w 1166 roku.

Mapa Polski - rozbicie dzielnicowe 1138

Mapa Polski - rozbicie dzielnicowe 1138

Bratankowie Bolesława, wykorzystali udział stryja w krucjacie przeciw Prusom i zajęli miasta. W wyprawie przeciw Prusom poległ inny brat Bolesława Kędzierzawego, Henryk Sandomierski. Bolesław wbrew postanowieniom swego brata, który zapisał swoją dzielnice najmłodszemu z braci Kaźmierzowi Sprawiedliwemu, przejął ziemię Sandomierską, co stało się zarzewiem niezgody z pozostałymi braćmi. Bolesław Kędzierzawy zmarł 5 stycznia 1173 roku.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Konrad I Mazowiecki

Konrad Mazowiecki był księciem mazowieckim, łęczyckim i sieradzkim, przez krótki czas panował także w Krakowie. Jego rodzicami byli Kazimierz...

Henryk II Pobożny

Henryk Pobożny był synem Henryka Brodatego i Jadwigi. Po swoim ojcu odziedziczył księstwo śląskie, krakowskie oraz wielkopolskie i władał tymi ziemiami od...