5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Bolesław Rogatka był najstarszym synem Henryka Pobożnego i księżniczki czeskiej Anny. Urodził się między 1220 a 1225 rokiem. Pierwszą żoną Bolesława była hrabianka anhalcka Jadwiga, która urodziła mu ósemkę dzieci. Jadwiga zmarła w 1259 roku, a drugą żoną księcia została księżniczka pomorska Eufemia. Ich małżeństwo nie było udane i zakończyło się odejściem księżniczki. Po śmierci Pobożnego na polach legnickich w 1241 roku, Bolesław odziedziczył Dolny Śląsk, ziemię krakowską, część Wielkopolski i ziemię lubuską.

Bolesław Rogatka - konflikt z książętami Piastowskimi

Za młodu Bolesław Rogatka niezbyt wiele uwagi poświęcał rządzeniu i znany był z bardzo hulaszczego trybu życia. W jego otoczeniu żyło wielu niemieckich najemników, błędnych rycerzy i podejrzanych osobistości, w towarzystwie których Bolesław Rogatka najeżdżał na swoich sąsiadów. W 1241 roku Kraków został zdobyty przez Konrada Mazowieckiego. W kolejnym roku możni wielkopolscy zdecydowali się, że oddadzą władzę miejscowej linii Piastów – Przemysłowi I oraz Bolesławowi Pobożnemu. Rogatka zachował tylko Santok, Zbąszyń i Międzyrzecz. Możni na Śląsku byli na tyle zaniepokojeni zachowaniem Bolesława, że zdecydowali się uwięzić księcia w Legnicy. W efekcie książę musiał zgodzić się na współrządzenie z bratem, Henrykiem III. W 1248 roku doszło do podziału Dolnego Śląska na dzielnicę wrocławską i dzielnicę legnicko-głogowską. Rogatka wybrał tą drugą dzielnicę, ale wcale nie zrezygnował z praw do całości. W zamian za pomoc niemieckich najemników, Rogatka oddał arcybiskupowi magdeburskiemu połowę ziemi lubuskiej, a drugą połowę przekształcił w lenno. Jego brat Henryk pomocy szukał w margrabiego Miśni, oferując mu Szydłów i ziemie między Bobrem a Kwisą. Bracia zaczęli walki między sobą w 1249 roku. Bolesław, kierując się na Wrocław, podpalił w Środzie kościół razem z zamkniętymi w nim mieszczanami. W końcu Przemysłowi I oraz Konradowi, młodszemu bratu Rogatki, udało się najechać na Śląsk i porwać Bolesława. W zamian za wolność książę musiał oddać Konradowi Głogów.

W 1248 i 1249 roku Bolesław Rogatka wydał dwa przywileje na rzecz wrocławskiego biskupstwa, nie powstrzymało go to jednak przed atakami na kościół. W 1256 roku Bolesław i jego ludzie napadli na biskupa Tomasza i uprowadzili go do Wlenia. Stamtąd biskupa przeniesiono do wieży w Legnicy, gdzie biskup był więziony przez pół roku. Bolesław chciał też zwabić do Legnicy Konrada, ten jednak, wcześniej ostrzeżony, porwał Bolesława i osadził go w Głogowie. Za porwanie biskupa na Rogatkę rzucono klątwę, a arcybiskup Pełka ogłosił nawet, że przeciwko księciu zostanie zorganizowana wyprawa krzyżowa.

W 1258 roku Bolesław złożył przyrzeczenie, że zapłaci biskupowi odszkodowanie, a także wybrał się z setką rycerzy w grudniu 1261 roku na pokutę do katedry wrocławskiej. Tam ukorzył się przed biskupem Tomaszem i zapewnił mu pełny immunitet dla posiadłości biskupich. Bolesław Rogatka przez sześć kolejnych lat płacił wysoką grzywnę na budowę nowej katedry. W lutym 1277 roku Rogatka znowu porwał Henryka z jego dworu w Jelczu i umieścił go w więzieniu we Wleniu. Król Czech Przemysław Ottokar zawiązał porozumienie z Rogatką i zgodził się oddać mu zachodni pas ziemi wrocławskiej, wraz ze Strzegomiem i Środą. W Boże Narodzenie 1278 roku Rogatka zmarł na dyzenterię. Przed śmiercią zdążył jeszcze ufundować klasztor dominikanów w Legnicy, gdzie urządzono jego pogrzeb. Książę Bolesław Rogatka był także wielkim miłośnikiem turniejów rycerskich i pieśni.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Przemyślidzi

Przemyślidzi to pierwsza dynastia czeska, która rozpoczęła swoje panowanie na przełomie VIII i IX wieku i rządziła do 1306 roku. Legendarnym...

Przemysł II

Przemysł II był synem Przemysła I oraz córki Henryka Pobożnego Elżbiety. Przemysł II przyszedł na świat już po śmierci swojego ojca, dlatego jego...

Henryk I Brodaty

Henryk Brodaty był synem księcia śląskiego Bolesława Wysokiego i Adelajdy z Sulzbachu. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich z czasów...