4.34615384615 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.35 (26 Votes)

Mieszko I został pierwszym władcą słowiańskich plemion zamieszkałych nad Wisłą. Wywodził się z najmniejszego plemienia tamtejszych słowian zwanych Polanami.

Dzieciństwo Mieszka I jak i życie jego przodków nie jest znane. Wiadomo jedynie jak nazywali się jego przodkowie. Ojciec Siemomysł, dziad Lestek i pradziad Siemowit lub Ziemowit. Rozpoczęcie panowania przez Mieszka I, datuje się na rok 960 n.e. W tym czasie państwo Mieszka I zajmowało jedynie Wielkopolskę, natomiast główną religią panującą były wierzenia Słowian. Historycy mają podstawy sądzić, że Mieszko był nie tylko wybitnym przywódcą, był też znakomitym politykiem i strategiem. Doskonale zdawał sobie sprawę, że przyjęcie Chrześcijaństwa wzmocni jego pozycję jako władcy, a przede wszystkim zmniejszy zagrożenie ze strony Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i Czech. Nie chcąc zbytnio uzależnić się od Cesarza Niemieckiego Mieszko postanawia przyjąć chrzest od Czechów. W tym celu w 965 roku wybiera się do Czech skąd przywozi swoją przyszłą żonę Dobrawę, córka księcia czeskiego Bolesława. Rok 966 Mieszko I przyjmuje chrzest, symbolizując w ten sposób, że kraj Polan stał się krajem Chrześcijańskim. Następuję usuwanie pogańskich miejsc kultu i rozwój budowli sakralnych. W Poznaniu powstaje pierwsze biskupstwo, na czele którego stanął biskup Praski Jordan. W 968 roku Mieszko I funduje w Poznaniu pierwszą Katedrę. Kolejna Katedra zostaje wybudowana w Gnieźnie w latach 970-977.  

W latach 967-972 Mieszko I prowadzi wojny na Pomorzu Zachodnim. Udaje mu się podporządkować część tych ziem. Niestety na skutek agresji ze strony margrabiego Marchii Wschodniej, Hodona zaprzestaje walki na Pomorzu. W obronie kraju udaje się pod Cedynie, gdzie odnosi bezdyskusyjne zwycięstwo. Duża w tym zasługa Czcibora brata Mieszka, który przybył z odsieczą w najważniejszym momencie bitwy. 

Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965 - obraza Jan Matejko

Prawdopodobną przyczyną ataku ze strony margrabiego, była chęć powstrzymania Mieszka przed zajęciem Pomorza Zachodniego. Ostatecznie po wygranej bitwie, Mieszko przejął kontrolę nad całym Pomorzem Zachodnim. Obydwaj władcy przymuszeni przez Cesarza Ottona I zawarli pokój. Dodatkowo Mieszko wysyła na dwór Cesarski swojego syna Bolesława jako zakładnika.

Mieszko I - relacje ze Świętym Cesarstwem Rzymskim

7 maja 973 roku umiera Cesarz Otton I. O tron rywalizują pomiędzy sobą Otton II i Henryk Kłótnik. Mieszko wraz z czeskim księciem Bolesławem II, w walce o tron Cesarski popiera Henryka. Ostatecznie do władzy dochodzi Otto II, który chce odpłacić się słowianom (Mieszko i Bolesław) za zdradę. W 977 roku umiera żona Mieszka I Dobrawa. Dwa lata po jej śmierci Mieszko bieżę za żonę Odę, córkę margrabiego Marchii Północnej Dytryka.

Mapa Polski za panowania Mieszko I

Mapa Polski za panowania Mieszka I - lata 960-992

Kiedy sytuacja na Zachodnich granicach została ustabilizowana. Mieszko rozpoczął przygotowania do działań wojennych z pozostałymi sąsiadami. W 981 roku książę ruski Włodzimierz I Wielki przejął Grody Czerwieńskie. W 983 roku umiera Cesarz Otton II. Rok później w Kwedlinburgu Mieszko zawiera układ z Henrykiem Kłótnikiem po raz drugi popierając jego kandydaturę na tron Cesarski. Niestety i tym razem Cesarzem zostaje potomek rodziny panującej Otton III.  W 986 roku Mieszko poparł Ottona III jako nowego Cesarza Niemieckiego. W zamian prosząc o posiłki w walce z Czechami. W 987 roku rozpoczęła się 3-letnia wojna z Czechami. Ostatecznie w 990 roku Mieszku udało się przyłączyć do swojego państwa Małopolskę i Śląsk. Na rok przed śmiercią Mieszko I wydał akt, nazywany od pierwszych słów w nim zawartych Dagome Iudex. W dokumencie tym oddaje całe swoje państwo pod zwierzchnictwo Stolicy Apostolskiej. Śmierć Mieszka I datuje się na 25 maja 992 rok.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Zbigniew

Książę Zbigniew był synem Władysława Hermana, nie ma jednak pewności co do tego, kto był jego matką. Zbigniew nie pochodził ze związku uznanego przez...

Bolesław Chrobry

Bolesław był jedynym synem Mieszka I i czeskiej księżniczki Dobrawy. W wieku 6 lat Mieszko I wysyła Bolesława na dwór Cesarza Ottona II jako...

Bolesław III Krzywousty

Bolesław Krzywousty urodził się 20 sierpnia 1086 roku. W latach 1102-1107 był księciem śląskim, małopolskim i sandomierskim. Pochodził z dynastii...

Kazimierz I Odnowiciel

Po śmierci Mieszka II, na ziemiach Polskich następuje ogromny chaos. Od 1034 do 1039 roku, panuje bezkrólewie. Następują bunty chłopów i...