5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Ludwik Andegaweński urodził się w 1326 roku i był synem Karola Roberta oraz Elżbiety Łokietkówny. Gdy wstępował w 1342 roku na tron węgierski miał tylko szesnaście lat, jednak szybko dał się poznać jako dobry władca. Jego rządy zyskały na Węgrzech tak duże uznanie, że historycy dodali mu przydomek „Wielki”. O ile na Węgrzech Ludwik radził sobie bez zarzutu, o tyle jego rządy w Polsce nie są dobrze wspominane. Jak pisał ówczesny historyk Janko z Czarnkowa, „Za jego czasów nie było żadnej stałości w Królestwie Polskim ani żadnej sprawiedliwości”.

Andegawenowie na tronie Polski

Prawdopodobnie na początku XIV wieku Władysław Łokietek zawarł porozumienie z Karolem Robertem, że tron w Polsce przejmie przedstawiciel dynastii andegaweńskiej. Podobne układy zawarto za czasów Kazimierza Wielkiego – gdyby Kazimierz zmarł bezpotomnie, korona Polski miała przejść w ręce Ludwika. Kazimierz umarł 7 listopada 1370 roku i już dziesięć dni później Ludwik koronował się na króla Polski. Jednak Ludwikowi nie podobało się w Polsce i bardzo szybko powrócił na Węgry, a rządy w Polsce powierzył swoim namiestnikom. Pierwszym namiestnikiem była jego matka Elżbieta, którą zastąpił książę opolski Władysław. Następnie rządy w imieniu Ludwika sprawowała pięcioosobowa rada dowodzona przez biskupa krakowskiego Zawisze Kurozwęckiego. Bez wątpienia dla Ludwika ważniejsze były Węgry niż Polska, a za czasów jego rządów Polska straciła na rzecz Brandenburgii Drezdenko i Santok, w Ruś Halicką włączono w 1377 roku do królestwa węgierskiego. Według polskiego prawa sukcesji, po Ludwiku tron w Krakowie miał przejąć kolejny Andegawen, jednak Ludwik nie doczekał się syna. Aby władzę w Polsce mogła przejąć jego córka Jadwiga, Ludwik podpisał w 1374 roku w Koszycach dokument potwierdzający przywileje szlacheckie. Ruch ten pozwolił aby po jego śmierci, w 1382 roku na tron polski wstąpiła Jadwiga. Ludwika Andegaweńskiego pochowano w kaplicy w Białogrodzie Węgierskim.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Władysław Łokietek

Władysław Łokietek przyszedł na świat w okresie największego rozdrobnienia Polski. Łokietek był trzecim synem księcia Kujaw, Łęczycy i Sieradza...