3.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (2 Votes)

Jadwiga Andegaweńska była trzecią córką króla Węgier Ludwika Wielkiego i Elżbiety Bośniaczki. Ludwik po śmierci Kazimierza Wielkiego objął także tron polski. Kazimierz nie zostawił po sobie syna, a Ludwik, jako wnuk króla Władysława Łokietka i syn Elżbiety Łokietkówny, miał największe prawa do dziedziczenia tronu. Początkowo tron w Polsce miała przejąć starsza Maria, ale po śmierci króla stało się inaczej. Mężem Marii był Zygmunt Luksemburski, którego nie akceptowała polska szlachta, duchowieństwo i mieszczaństwo.

Jadwiga - święta na polskim tronie

Dlatego na władcę Polski wybraną młodszą siostrę Marii – Jadwigę. Jadwiga koronowano na króla Polski w 1384 roku, gdy miałaniespełna jedenaście lat. Polscy możni byli zadowoleni z takiego obrotu spraw, ponieważ nie złamali przyrzeczenia danego Ludwikowi, a przy tym udało się im ochronić własne interesy. Jadwiga była pierwszym i jedynym w historii Polski królem – kobietą. Za młodu Jadwiga rządziła przy pomocy doradców, małopolskich możnowładców. W pierwszych latach jej rządów w 1385 roku zawiązano w Krewie Unię Polsko-Litewską. Na mocy Unii Polska i Litwa miały się zjednoczyć poprzez małżeństwo polskiego króla Jadwigi oraz wielkiego księcia litewskiego Jagiełły. Wcześniej jednak książę litewski musiał przyjąć chrzest i włączyć swoje księstwo do Królestwa Polskiego. Jagiełło przyjął chrzest i imię Władysław, zobowiązał się także do walki o odzyskanie Pomorza.

Królewskie małżeństwo zawarto w 1386 roku i od tej pory małżonkowie wspólnie podejmowali decyzje dotyczące Polski i Litwy. Działalność polityczna Jadwigi nie zakończyła się wraz ze ślubem. Dzięki Jadwidze doszło do pojednania między Jagiełłą a jego zbuntowanym bratem Witoldem, Jadwiga prowadziła też korespondencję z okupującymi Pomorze Krzyżakami i wzięła udział w wyprawie na Ruś Halicką. Jadwiga miała swój własny dwór, niezależny od męża. Była osobą bardzo dobrze wykształconą i niezwykle pobożną. Chętnie przebywała w towarzystwie uczonych świeckich i duchownych, razem z mężem doprowadziła do restauracji podupadającego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ofiarowując uczelni wszystkie swoje cenne klejnoty. Jadwiga ufundowała wiele kościołów i ołtarzy, dzięki niej powstało także kolegium psałterzystów przy Katedrze na Wawelu. Była właścicielką napisanego specjalnie dla niej „Psałterza Floriańskiego”, jednego z pierwszych zabytków polskiego piśmiennictwa. Jadwiga umarła bardzo młodo, w wieku zaledwie 25 lat, w 1399 roku. Jej śmierć była skutkiem powikłań poporodowych. Mimo krótkich rządów potomni zapamiętali ją jako dobrą władczynię i już przez jej współczesnych była uważana za osobę niemal świętą. Według legendy, niedługo przed śmiercią do Jadwigi przemówiła figura Chrystusa w Katedrze Wawelskiej. Po śmierci osoba Jadwigi została otoczona kultem. W 1986 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Jadwigę, w 1997 roku ogłosił ją świętą.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Ludwik Andegaweński

Ludwik Andegaweński urodził się w 1326 roku i był synem Karola Roberta oraz Elżbiety Łokietkówny. Gdy wstępował w 1342 roku na tron węgierski miał...

Władysław Łokietek

Władysław Łokietek przyszedł na świat w okresie największego rozdrobnienia Polski. Łokietek był trzecim synem księcia Kujaw, Łęczycy i Sieradza...