4.66666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (3 Votes)

Zygmunt August urodził się w Krakowie 1 lipca 1520 roku. Był synem Zygmunta Starego i włoskiej księżniczki Bony Sforzy. W 1543 roku Zygmunt ożenił się z Elżbietą, córką Ferdynanda I Habsburga. Gdy pierwsza żona zmarła, Zygmunt w 1547 roku potajemnie ożenił się z Barbarą Radziwiłłówną. Po jej śmierci wstąpił w związek małżeński z siostrą pierwszej żony, Katarzyną Austriacką. W 1522 roku Zygmunt August przyjął tytuł wielkiego księcia litewskiego. W 1529 roku został królem Polski, a jego koronacja odbyła się rok później.

Zygmunt August - wprowadzenie Unii Lubelskiej

Na Litwie Zygmunt August objął rządy w 1544 roku, w Koronie – w 1548 roku. Pierwsze lata jego rządów upłynęły pod znakiem walki o uznanie małżeństwa z Barbarą Radziwiłłówną, czemu przeciwna była jego matka, cała szlachta i koronna magnateria. Rodzina Radziwiłłów namówiła króla do zawarcia w 1549 roku przymierza z Habsburgami, co miało pomóc polskiemu królowi w razie gdyby jego poddani zdecydowali się na bunt. Sojusznikami Zygmunta Augusta w tamtym okresie była grupa magnatów, której przewodził hetman Jan Tarnowski i kanclerz Samuel Maciejowski. Zygmunt August chciał uniknąć starcia z przeciwną mu szlachtą, więc przez cztery lata, w okresie od 1559 do 1562 roku nie zwoływał sejmu. Dzięki polskiej dyplomacji udało się doprowadzić w 1561 roku do poddanie Polsce i Wielkiemu Księstwu Litewskiemu Inflant, co przyczyniło się do wybuchu wojny z Moskwą.

Unia Lubelska R.P. 1569 - obraz Jana Matejko

Unia Lubelska R.P. 1569 - obraz Jana Matejko

Podczas sejmu piotrkowskiego w latach 1562-1563 król zdecydował się poprzeć szlachtę, która chciała wprowadzić kilka znaczących reform, na przykład egzekucję dóbr królewskich. W 1569 roku uchwalono Unię Lubelską, co dało początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rok później zakończyła się wojna o Inflanty, po czym nastąpiło trzyletnie zawieszenie broni.

Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie R.P. 1572 - obraz Jana Matejko

Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie R.P. 1572 - obraz Jana Matejko

Zygmunt August był bardzo wykształconą osobą, interesującą się sztuką, literaturą i nauką. Zapraszał na swój dwór wielu wybitnych twórców swojej epoki, między innymi Jana Kochanowskiego. Z jego inicjatywy zaczęto przebudowę zamku dolnego, katedry wileńskiej i warszawskiego Zamku Królewskiego. Patronował złotnictwu, hafciarstwu i tkactwu artystycznemu, czego dowodem są chociażby słynne wawelskie arrasy. Zmarł w Knyszynie, 7 lipca 1572 roku. Pochowano go w katedrze na Wawelu.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Władysław Warneńczyk

Władysław Warneńczyk urodził się 31 października 1424 roku w Krakowie. Warneńczyk w 1434 został królem Polski i najwyższym księciem litewskim, od 1440...

Władysław Jagiełło

Władysław II Jagiełło urodził się około 1362 roku. Był synem Olgierda i Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra. Władysław był królem Polski i...