3.1875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.19 (8 Votes)

Władysław Warneńczyk urodził się 31 października 1424 roku w Krakowie. Warneńczyk w 1434 został królem Polski i najwyższym księciem litewskim, od 1440 pełnił też funkcję króla Węgier jako I. Ulászló. Władysław Warneńczyk był starszym synem Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Władysław nie przyjął tronu Litwy, więc księciem litewskich został obrany młodszy brat Władysława, Kazimierz Jagiellończyk. Gdy w 1434 roku zmarł Władysław II Jagiełło, młody Władysław III miał zaledwie 10 lat.

Władysław Warneńczyk na tronie Polski

Mimo tak młodego wieku został koronowany na króla, jednak władzę w jego imieniu sprawowała Rada Opiekuńcza i regent – kardynał Zbigniew Oleśnicki. Przeciwko rządom Oleśnickiego buntowała się część polskiej szlachty i możnych. Jednak biskup krakowski popierał Władysława III i to dzięki jego staraniom młody książę zasiadł na krakowskim tronie. Ceremonię koronacji Warneńczyka przeprowadził arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Wojciech Jastrzębiec. Kiedy Warneńczyk wstąpił na tron, w Polsce toczyła się wojna z Zakonem Krzyżackim. Wojnę zakończył w 1435 roku pokój w Brześciu Kujawskim. Po czterech latach od podpisania pokoju w Nowym Mieście Korczynie zawiązała się konfederacja, dowodzona przez małopolskiego możnego Spytka z Melsztyna. Konfederacja sprzeciwiała się płaceniu dziesięciny i coraz ważniejszej roli stanu duchownego w życiu państwa. Wojnę domową udało się zakończyć dzięki staraniom biskupa Oleśnickiego. Konfederaci zostali pokonani w bitwie pod Grotnikami, a przywódca Spytko doznał tak ciężkich ran, że niedługo potem zmarł.

W 1440 roku Władysław III został koronowany w Białogrodzie Królewskim na króla Węgier. Węgry bardzo liczyły na pomoc Polski w walce z islamskim imperium tureckim. W roku swojej koronacji Władysław III opuścił Polskę, a rządy w jego imieniu miało sprawować dwóch namiestników – ich wzajemny konflikt doprowadził do poważnego kryzysu w Polsce. Dwa lata po koronacji na Węgrzech Władysław III musiał rywalizować z wdową po Albrechcie II Elżbietą. Królowa chciała przekazać tron swojemu synowi, Władysławowi Pogrobowcowi. Obu władców pogodził papież Eugeniusz IV, który przy okazji przedstawił Władysławowi III plan walki z Turcją.

 Mapa Polski za panowania Dynastii Jagiellonów - w XV wieku

Mapa Polski za panowania Dynastii Jagiellonów - w XV wieku

Władysław III wybrał się na wojnę z Turkami w 1443 roku. Wyprawa zakończyła się sukcesem polskiego króla i dziesięcioletnim rozejmem podpisanym w Segedynie. Król jednak już po roku zdecydował się zerwać rozejm, do czego mocno namawiał go papieski legat Julian Cesarini. Wysłannik papieża obiecywał królowi flotę wenecką i burgundzką, jednak po rozpoczęciu marszu na Turcję okazało się, że Władysław nie ma co liczyć na pomoc Juliana. Młody król miał do dyspozycji około 25 tysięcy wojsk polskich, węgierskich i wołoskich. Jego armia była źle przygotowana, więc mimo początkowych zwycięstw Władysław III poległ w bitwie pod Warną 10 listopada 1444 roku. Polski król miał wtedy zaledwie 20 lat.

Jak podają niektóre relacje, sułtan turecki przechowywał głowę Warneńczyka w garnku z miodem przez wiele lat, jako cenne trofeum wojenne. Ciała Władysława III nie udało się nigdy odnaleźć, mimo że dość łatwo było go rozpoznać nawet bez królewskiego odzienia i odciętej głowy – Warneńczyk miał sześć palców u jednej ze stóp. Trudności z odnalezieniem królewskiego ciała spowodowały, że zaczęto opowiadać o cudownym ocaleniu króla, to zaś przyczyniło się do opóźniania koronacji Kazimierza Jagiellończyka. Władysław III nie ożenił się i nie miał dzieci. Po śmierci Warneńczyka panowało trzyletnie bezkrólewie, aż w końcu na tronie w Krakowie zasiadł brat Władysława, wielki książę litewski Kazimierz Jagiellończyk. Kazimierz musiał tak długo czekać na swoją koronację, ponieważ był w ostrym sporze z polskimi możnowładcami. Możni mogli tak długo odwlekać koronację, ponieważ nie mieli pretekst w postaci nieodnalezionego ciała Warneńczyka.

Bitwa pod Warną R.P. 1444 - obraz Jana Matejko

Bitwa pod Warną R.P. 1444 - obraz Jana Matejko

Brak królewskiego ciała stał się przy okazji podstawą do wielu historii o losach króla. Według jednego z przekazów król uciekł, aby odpokutować zerwanie wynegocjowanego w Segedynie dziesięcioletniego zawieszenia broni z Turkami. Legendy mówiły, że Władysława Warneńczyka widziano w różnych miejscach Europy, na przykład na Maderze albo w Santiago de Compostela. Nie brakowało też oszustów, którzy podawali się za poległego króla – jednym z nich był Jan z Wilczyny. Dzisiaj niemal wszyscy historycy są przekonani, że Władysław Warneńczyk nie przeżył bitwy pod Warną. Dowodem na tą tezę ma być między innymi zapis Chodży Effendiego, dotyczący przesłania sułtanowi głowy króla:

„Janczar imieniem KodżaChazer dzielnym natarciem ranił mu konia, zwalił na ziemię wychowańca piekła, uciął nikczemną głowę i, przynosząc ją padyszachowi, pochwały, względy i hojną nagrodę osiągnął. Głowa nieszczęsnego króla posłaną została do Brussy, przedtem stolicy państwa, aby na widok pospolitego ludu była tam wystawiona. Dla zachowania od zepsucia w miodzie była zatopiona.”

Na europejskich dworach przez długi czas nie wierzono w śmierć Władysława Warneńczyka, ale mimo licznych i długich poszukiwań, ciała króla nie udało się odnaleźć. Jeden z weneckich wysłanników dotarł do Stambułu, gdzie pokazano mu zakonserwowaną głowę męską, należącą podobno do zmarłego króla – była to prawdopodobnie fałszywa głowa, ponieważ miała jasne włosy, podczas gdy Warneńczyk miał włosy ciemne.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.

Podobne artykuły
Zygmunt August

Zygmunt August urodził się w Krakowie 1 lipca 1520 roku. Był synem Zygmunta Starego i włoskiej księżniczki Bony Sforzy. W 1543 roku Zygmunt ożenił się z...

Władysław Jagiełło

Władysław II Jagiełło urodził się około 1362 roku. Był synem Olgierda i Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra. Władysław był królem Polski i...