Term Definition
Koronka igłowa

Jest to koronka wyszywana igłą na siatkowym podłożu. Posiada charakterystyczne, ażurowe, wypukłe wzory.

 

Koronka szydełkowa

Jest to koronka wykonana szydełkiem. Do jej wykonania używa się rozmaitych nici o różnych rozmiarach, kolorach i strukturach.

 

Koronki klockowe

Są to koronki wyszywane na poduszeczce z naniesionym już szablonem. Zarówno wzory jak i tło wyszywane są równocześnie po przez nanoszenie szpuleczek z nawiniętą nicią czyli tzw. klocków.

 

Krój kontuszowy

Jest to charakterystyczny w sukmanach krój pleców, tworzony z kawałka tkaniny po którego bokach podoszywane są płaty materiału ułożone w fałdy lub mające kloszowy kształt. 

 

Krój poncho podłużnego

Jest to duży płat materiału składany wzdłuż, tworzący zarówno przód jak i tył poncha bez użycia szwów na ramionach. W środkowej części poncha wycięty jest otwór na głowę.

 

Krój poncho poprzecznego

Poncho zrobione z płata materiału składanego wzdłuż, nie posiadające szwów na ramionach.

 

Krój przyramkowy

Koszule o tym kroju pozszywane są z kawałków materiału o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

 

Krzyżyk istebniański

Jest to rodzaj haftu, który wykonywany jest zawsze od strony prawej do lewej tworząc rzędy. Nici w tym hafcie przecinają się i tworzą charakterystyczne krzyżyki. Jest to wyjątkowy haft, gdyż jako jedyny charakteryzuje się zahaftowanym w całości tłem i białym, pozostałym na tkaninie wzorem.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.