Term Definition
Bajorek

Element zdobniczy haftów, wykonany ze złoconego lub posrebrzanego kawałka drutu, mający kształt rureczki.

 

Barchan

Jest to materiał półwełniany, znacznie grubszy od flaneli. Posiada n bawełnianą osnowę. Tkanina ta dla uzyskania puszystości struktury jest jednostronnie drapana. materiał ten jest barwiona, tkana kolorowo bądź drukowana.

 

Batyst

Jest to cienka, miękka i gładka tkanina uznawana za najdelikatniejszą. Wytwarzana jest z przędzy bawełnianej lub lnianej. Materiał ten jest pastelowy, jednobarwny bądź drukowany.

 

Bordiura

Są to motywy dekoracyjne, które obramowują tkaninę lub chustę ze wszystkich jej boków.

 

Brokat

Określenie dla tkaniny o wzorzystych motywach w której występuję srebrna lub złota metalowa nić.

 

Bryt

Jest to materiał o różnej długości, w zależności od rodzaju tkaniny. W przypadku fabrycznych od 70 do 150 cm, natomiast samodziałowych około 70 cm.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.