Skip to main content

Folklor Kujawski

Folklor Kujawski

Kujawy to niewielki region położony między Wielkopolską, Mazowszem a Kaszubami. Tradycja na Kujawach jest ciągle żywa. Taniec kujawiak uzyskał status narodowego.

Taniec Kujawski – harmonia i płynność w ruchu

Najważniejszym tańcem na kujawach, jest oczywiście kujawiak. Taniec ten wykonywany był po linii koła, we wcześniej ustalonym porządku. Na Kujawach przywiązywano wagę, do utrzymania płynności i harmonii w tańcu. Wszelkie uroczystości połączone z tańcem, rozpoczynano od tańca chodzonego (poloneza).

{module Reklama - Czerwona Responsywna}

Muzyka Kujawska – dusza Kujaw ukryta w dźwiękach

Muzyka kujawska ma charakter instrumentalny, słowa mają mniejsze znaczenie niż w przypadku muzyki ludowej z innych regionów. Często używa się luźnych sylab, nie związanych z tekstem aby wypełnić rozbudowaną melodię. Typowa kapela kujawska składa się z jednych lub dwóch skrzypiec i basów, rzadziej stosuje się klarnety czy bębenki.

Haft Kujawski – niepowtarzalne wzory mieszkańców Kujaw

Haft kujawski to przede wszystkim ornamenty roślinne o różnych kształtach i trudności haftowania. Haft kujawski wyróżnia się głównie poprzez stosowanie ściegów krótkich, do których należy zaliczyć, sznureczek, atłasek podścielany – inaczej, ścieg atłaskowy wypukły – wąski atłasek na podkładzie nazywany wałeczkiem, dziergany, kładziony oraz haft dziureczkowy. Wszystkie powyższe rodzaje haftów – oprócz sznureczka – wykonuje się na podwleczeniu ściegiem przed igłą.

Stroje Kujawskie – szlacheckie cechy w strojach ludowych

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy w strojach kujawskich (zdjęcie: ZPiT Kujawy)

Strój kujawski był szyty z dobrego gatunkowo sukna i jedwabiu, który nierzadko sprowadzany był zza granicy. Z tego powodu, stroje kujawskie były bardzo kosztownym ubiorem i jednym z droższych w Polsce. Dodatkowo stroje te cechowało podobieństwo do strojów szlacheckich, co nadawało im powagi. Kujawy jako region były zróżnicowane, część znalazła się pod zaborem pruskim, a druga część pod zaborem rosyjskim. Widoczne byłby też różnice w zamożności mieszkańców tego regionu. Mimo to niezależnie od statusu społecznego, każdy mieszkaniec Kujaw posiadał własny odświętny strój ludowy.

{module Reklama - Czerwona Responsywna}