Term Definition
Na to ma kowal kleszcze, żeby sobie rąk nie sparzyć

Przysłowie to często stosowane jest przez rodziców względem swoich dzieci. Ma na celu wytłumaczyć dzieciom, że ich powinnością jest wspomagać rodziców w pracy, szczególnie kiedy nas o to proszą.

 

Nadzieja matką głupich

Wbrew pozorom przysłowie to nie nazywa głupcem tego, który ufa nadziej, lecz przestrzega nas, że sama nadzieja nam nie pomoże i pewne rzeczy musimy brać we własne ręce.

 

Nadzieja umiera ostatnia

Przysłowie to mówi nam, że kiedy zawidą już wszystkie możliwe sposoby, i wydaje się że nie ma szans na zrealizowanie celu, czy zadania to wciąż tli się w nas nadzieja, że nie wszystko stracone.

 

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany

Przysłowie to przestrzega nas przed nadgorliwością, która może być zgubna w skutkach.

 

Nie chwal dnia przed zachodem słońca

Przyłowie to przestrzega nas, abyśmy za wcześnie nie cieszyli się z sukcesu. Ze świętowaniem należy poczekać, do finału wydarzeń. W razie porażki nie zawiedziemy się.

 

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Przysłowie to uczy nas, aby nie działać na szkodę innych osób. Przestrzega, że złe postępowanie w obec innej osoby może mieć również wpływ nans.

 

Nie od razu Kraków zbudowano

Przysłowie to uczy, że do celu należy podążać powoli, i że na wszystko przyjdzie odpowiednia pora.

 

Nie szata zdobi człowieka

Przysłowie to uczy nas, że nie wygląd i zamożność decyduje o tym jaki człowiek jest. Lecz jego wnętrze i to jakie ma serce. Nie należy oceniać źle ludzi tylko dlatego, że mają w życiu niepowodzenie.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci

Przysłowie to przestrzega nas, że nie wszystko co wydaje nam się ważne, w istocie takie jest.

 

Nie wywołuj wilka z lasu

Przysłowie to przestrzega, nas abyśmy nie prowokowali sytuacji dla nas nie miłej. Takie postępowanie może być dla nas fatalne w skutkach.

 

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Przysłowie to uczy nas, że dzieci często zachowują się tak jak rodzice. Udowadnia nam, że rodzice mają ogromny wpływ na wychowanie człowieka.

 

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

Przysłowie to przestrzega nas, że wykorzystywanie innych osób, kiedyś obróci się przeciwko nam. I tak jak my wykorzystywaliśmy, tak sami zostaniemy wykorzystani.

 

Podoba Ci się to co robimy? Teraz możesz nam pomóc, wystarczą 3 kroki!

1. Załóż konto na PATRONITE.PL i odwiedź nasz profil klikając w poniższe logo.

Czym jest PATRONITE i jak działa: Portal łączy twórców i sportowców z osobami, które chcą ich wesprzeć. Patroni wpłacają comiesięczne kwoty na konto Autorów, a Ci mogą je wykorzystać na dowolny cel - od farb po nowe skrzypce. Elementem wyróżniającym Patronite jest nastawienie na regularne, comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania.

2. Wybierz najlepszą subskrybcję.

Co otrzymam w zamian: Na każdego patrona czekają nagrody w najróżniejszej postaci. Wszystko uzależnione jest od progu, który wybierzesz i celu który uda nam się osiągnąć. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym profilu na Patronite lub pod adresem. www.polskatradycja.pl/dlapatronow.html.

3. Wesprzyj nas finansowo.

Czy prowadzenie serwisu jest aż tak drogie: Utrzymanie serwerów i domeny nie jest drogie i jesteśmy wstanie  pokryć te koszty. Niestety całość projektu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Polska kultura ludowa to kopalnia wiedzy. Pragniemy dalej rozwijać serwis, ale bez dodatkowe wsparcia jest to coraz trudniejsze. Działamy już 9 lat i do tej pory udawało nam się pokrywać koszty funkcjonowania. Niestety trafiliśmy na bariery, których bez pomocy z zewnątrz nie pokonamy. Wiele serwisów upadło z braku odpowiedniego finansowania, nie chcemy podzielić ich losu.