Skip to main content

Powstanie Bydgoszczy

Powstanie Bydgoszczy

Na południu Wielkopolski, tuż na styku krajów Polan i Wiślan, mieszkali dwaj bracia, Byd i Gost. Byli nie tylko dobrymi rzemieślnikami ale i kupcami. Ludzie powiadali, że potrafili sprzedać kamień jako chleb.

Młodzi kupcy pragnęli się rozwijać, dlatego w planach mieli założenie osady. Niestety tereny na których mieszkali nie pasowały do ich wyobrażenia o idealnym grodzie

Bracia nie chcieli też wędrować na południe do krainy Ślężan. Postanowili udać się na północ, wierzyli, że tam czek na nich wymarzone miejsce. Pozostawiwszy część majątku rodzinie, zabrali pieniądze, zapasy żywności, narzędzia do pracy i kilka żywych zwierząt. Po czym ruszyli w długą podróż. Wędrowali przez kilka miesięcy z miejsca w miejsce. Co jakiś czas zatrzymywali się na odpoczynek. Za każdym razem wyobrażali sobie gród w miejscu gdzie się zatrzymali. Jednak zawsze czegoś brakowało: a to nie ma jeziora lub rzeki, wyżyny, niziny lub polany, a to za mało lasów, albo za dużo. Kiedy już się braciom wydawało, że odnaleźli właściwie miejsce okazywało się, że za dużo ludzi tam mieszka i założenie grodu może być z nimi ciężkie.

Po kilku miesiącach ciężkiej wędrówki, dotarli do polany położonej nad rzeką Brdą. Z miejsca w którym się znaleźli rozciągał się niesamowity widok. Z jednej strony ogromne obszary lasów, z drugiej rozlewiska i jeziora, za nimi rozciągały się polany a przed nimi widać było Wisłę - Królową polskich rzek. 

Niedaleko miejsca w którym spoczeli, na rzece znajdował się bród skąd prowadziły drogi we wszystkich czterech kierunkach. Było to miejsce idealne do założenia grodu, chodź jeszcze nie zamieszkałe. Bracia wykorzystując swoje zdolności rzemieślnicze rozpoczęli ciężką pracę. Mozolnie budowali swój wymarzony gród. Czasem gończy przejechał niedaleko, po czym roznosił po okolicznych wsiach wieści o nowobudowanym grodzie.

Kiedy bracia wybudowali swoje domy i warsztaty, do ich grodu zaczęli przybywać nowi osadnicy. Bracia natychmiast wykorzystali swoje kupieckie umiejętności aby rozwiać własne miasto. Rychło też sprowadzili w to miejsce swoje rodziny. Wioska zamieniła się w osadę a osada w duży otoczony drewnianym murem gród, który na cześć braci został nazwany Bydgost.